Przejdź do treści Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwania

Hołd dla krzesła 14. Stoisko firmy Ton na targach Salone del Mobile uczciło legendarną „czternastkę" i zaprezentowało nowy wizualny styl

Krzesło 14, które od dwudziestu lat znajdowało się w logo firmy Ton, było elementem jednoczącym całą prezentację Tonu na Salone del Mobile. Stoisko w prestiżowej hali 09 D0204 prezentowało krzesło 14 ubrane na przyszłość przez szwedzkich projektantów Claesson Koivisto Rune, a także jego formę artystyczną w dziele czeskiego projektanta Jiřího Krejčiříka „Oda do czternastki". 

3002-microsoftteams-image-81

"Oda do czternastki to hołd dla kultowego modelu 14, który dla mnie uosabia tożsamość firmy Ton" - mówi Jiří Krejčiřík, który za pomocą charakterystycznych okrągłych zagięć połączonych w oparciu fotela przekształcił model w obiekt artystyczny.


MicrosoftTeams-image

Z drugiej strony, Claesson Koivisto Rune poszli drogą północnego minimalizmu i stworzyli nowość nazwaną po prostu 314, która została zaprezentowana podczas Salone del Mobile 17 kwietnia o godzinie 15:14. 

LR_314-57


_I8A5044

„Krzesło 14 jest ponadczasowe, ale jednocześnie niesie ze sobą pewien aspekt XIX-wiecznego romantyzmu. Staraliśmy się to usunąć i stworzyć projekt, który jest bardziej współczesny“ – wyjaśnia Mårten Claesson. To fascynujące, że model krzesła, który powstał ponad 160 lat temu, może spodobać się obecnemu pokoleniu artystów. Uwagę zwiedzających przykuło przede wszystkim połączenie klasycznego gięcia drewna z nieoczekiwanym materiałem – tkaniną polo, która wykorzystywana jest do produkcji trampek. Połączenie między przeszłością a przyszłością przybrało zatem wyraźną postać: krzesło 314.

_I8A2872


_I8A2648

Dodatkowo, całe stoisko zostało ubrane w nowe kolory marki, dzięki czemu wyglądało bardzo przyjemnie i przytulnie. „Zainspirowała mnie fabryka w Bystřicach pod Hostýnem, gdzie drewno jest gięte nieprzerwanie od ponad 160 lat“ – powiedziała autorka koncepcji kolorystycznej, słowacka projektantka Zuzana Piliarová, która zaprojektowała również stoisko dla Ton. Ze względu na zrównoważony rozwój wykorzystano koncepcję z zeszłego roku, ale została ona znacznie ożywiona dzięki nowej kolorystyce i zawartości stoiska skoncentrowanej na samej marce.

Odwiedzający mieli możliwość zapoznać się z historią fabryki, która sięga XIX wieku, na History wall, podczas gdy inna część prezentacji przedstawiała najbardziej znane produkty marki na Hero wall. Stoisko odwiedzały setki osób dziennie, w tym byli współpracownicy firmy zajmujący się projektowaniem: Arik Levy, Alexander Gufler, duet Büro Famos czy Kaschkasch.

Jako pierwszy dowiesz się o nowościach. Dołącz do nas!